kvasinkyVaginální mykóza

Příčinou těchto onemocnění bývá nejčastěji narušení vnitřní mikrobiální rovnováhy v pochvě (rovnováha se naruší a kvasinky se přemnoží). Důsledkem pak bývá nepříjemné svědění, výtok, pálení a často i bolest při močení.

Mykóza se více objevuje u žen, které se léčí různými antibiotiky, hormonální antikoncepcí nebo u diabetiček, dále pak poruchy imunity, dlouhodobý stres. Vaginální mykóza se léčí antimykotiky, které jsou většinou k dostání na lekářský předpis. Jsou v podobě mastí, krémů, tablet nebo čípků. Pokud jde o vážnější případy, lékař může předepsat tablety do úst. Některé přípravky lze koupit i bez lékařského předpisu. Seženete i test na kvasinkovou infekci.

Čemu byste se měly vyvarovat, pokud máte problémy s opakovanou vaginální mykózou?

Pokud trpíte opakovanou vaginální mykózou, měly byste se vyvarovat a odstranit případné rizikové faktory. Dodržování pravidelné hygieny a používání intimních gelů. K dostání jsou i intimní pěny, které také seženete v lactacydlékarnách a drogeriích např. Lactacyd, femigel, Gyntima. Vyvarujte se zvýšené dlouhodobé vlhkosti v oblasti rodidel, které může způsobovat těsné prádlo, kalhoty (džíny) z neprodyšných a umělých materiálů. Noste bavlněné spodní prádlo. Uškodit vám může i delší pobyt v mokrých plavkách, koupání v přírodních vodách a v chlorovaných bazénech. Není vhodná ani delší horká koupel s různými olejíčky a pěnami do koupele, které jsou dosti parfémované a mohou vám také uškodit. Po koupeli se osušte do sucha. Důležitá je i zvýšená hygiena při pohlavním styku – intimní gely jsou i určené k mytí před a po pohlavním styku.

Jestliže došlo k přenosu mykózy i na partnera, měl by se přeléčit i on. Vaše gynekoložka vám jistě poradí a předepíše vhodnou léčbu. Většinou se volí jednorázová léčba v podobě jednoho prášku pro vás a druhého pro vašeho partnera. K léčbě se také může použít mast pro vás i vašeho partnera. Léčba obou partnerů je nutná, aby nedocházelo k vzájemnému přenášení. Během léčby se pohlavního styku raději zdržte. Pokud vaginální mykózou trpíte pravidelně, používejte při pohlavním styku raději kondom. Také byste se měly vyvarovat nadměrné konzumaci cukrů, které zvyšují větší riziko výskytu vaginální mykózy.

Při opakovancýh infekcích pochvy je vhodným doplňkem stravy nový produkt Candivac nebo FemiVaxinumNEO. Oba tyto prostředky mají býtcandivac prevencí vzniku vaginálních infekcí. Jsou ve formě tablet, spočívají v navození imunity proti nejčastějším původcům vulvovaginálních mykóz. Poraďte se se svojí lékařkou, určitě vám o těchto tabletách sdělí více a doporučí vám některé.

Kalendář
Květen 2024
Po Út St Čt So Ne
« Zář    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031