Infekční onemocnění, které způsobují parazitické houby a plísně, kvasinky a nejčastějí farmatofyty (vláknité houby). Těmto parazitům se daří v teple a vlhku. K nákaze parazitů dochází, když se naše kůže dostane do kontaktu s výtrusy houby. Jestliže je kůže infikovaná a dostane se do kontaktu se nohyzdravou kůží může ji nakazit, protože tato infekce obsahuje výtrusy a s olupující se kůží ji dále roznáší. Mykóza se nejčastěji projevuje svěděním, zčervenáním, olupováním anebo popraskáním kůže, v případě že ji nebudete léčit, může se rozšířit i na nehty. V mnoha případech jsou zasažena místa mezi prsty, Vlhká bílá kůže, která praská a odlupuje se, pocity svědění, pálení, bolestivost, nažloutlé a ztluštělé nehty. Na kůže nemusí být ani nijaké zvláštní známky postižení plísní (zčervenání, silné olupvání) a proto někteří lidé jí ani nezaregistrují, ale přesto jí přenáší dál.

Nestyďte se za ni, v ČR tímto infekčním onemocněním trpí až čtrvtina populace. Můžete se ji snadno zase zbavit, když budte dodržovat danou léčbu.

Kde se s ní můžeme setkat

Díky olupující se kůži a výtrusům v ní se s ní nejčasteji setkáváme v bazénech, na veřejných koupalištích, ve společných sprchách, v hotelech, ve fitnessu, v sauně a lázních. Zárodky plísní přežívají i v kobercích a koupelnových předložkách, proto se vyvarujte plísním i doma a nechoďte bosi. Dále se vyvarujte společnému užívání předmětů jako jsou ručníky, boty.

!!! Jestliže si myslíte, že máte náznaky mykózy, raději se vyhýbejte pedikérským salónům. Mohli byste návštěvu salonu znepříjemnit i ostatním lidem, a to případnou nákazou.

Prevence Mykózy

Nejlepší a nejvhodnější prevencí je péče o pokožku, pravidelné obrušování zhrublé kůže na chodidlech (skleněný pilník – sklo je nejlepším materiálem skleněný pilníkpro snadnou desinfekci a nehrozí přenos na dalšího člověka). Udržujte nohy v suchu – v případě potřeby používejte přípravky zabraňující pocení, pravidelně si měňte ponožky, které by měly být z přírodních materiálů jak o je např. bavlna. Střídejte obuv a nechte ji pravidelně vyschnout a vyvětrat, noste nejlépe vzdušnou obuv a v zimě se z uzavřených bot v práci přezouvejte. Perte na teploty vyšší než 40 stupňů a při návštěvě bazénů a saun si sebou přibalte vlastní přezůvky.

Koho převážně postihují

K nákaze jsou náchylnější lidé s málo klenutou nohou (s plochými nohami), lidé s nadměrným pocením nohou. Dalšími rizikovými faktory mohou být celková onemocnění (cévní onemocnění, antibiotická terapie, nevhodný materiál oděvů, uzavřené a neprodyšné boty, oslabený imunitní systém, cukrovka..)

Léčení Mykózy a léky

Zpravidla se používají léky ve formě roztoků a na hlubší formy se používají spíše masti a krémy. Na základě lékařského vyšetření lze nasadit i tablety. Součástí terapie by měla být i dezinfekce obuvi, ponožek a oděvů, které byly v kontaktu s postiženou kůží. Perte prádlo, ručníky a žínky na 95 stupňů Celsia z důvodu desinfekce.
Léky na mykózu jsou k dostání volně v prodeji v lékárnách, a to např. lamisil, canesten, canespor a určitě mnoho dalších.
!!!! Je třeba dodržovat přesně léčebný režim a neukončovat léčbu samovolně při prvním odeznění potíží. Mnoho lidí přestane postižená místa mazat lamisil 1xpo tom, co zmizí příznaky, v domnění, že mykózu vyléčili. V těchto případech se často onemocnění vrací a léčba se míjí účinkem. Jestliže nedodržíte délku léčby, mykóza se může vrátit i čtyřikrát ročně.

Kalendář
Květen 2024
Po Út St Čt So Ne
« Zář    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031